Návrhy na mimořádná čísla (Special issues) a monotematické bloky pro následující rok schvaluje redakční rada na základě výběrového řízení na svém podzimním nebo jarním zasedání. Návrhy do výběrového řízení mohou podávat hostující editoři mimořádných čísel nebo monotematických bloků v průběhu celého roku, nejpozději však do konce září. Více podrobností naleznete na webové stránce Filosofického časopisu v rubrice „Info pro autory“.
Konkurz na mimořádná čísla a monotematické bloky ročníku 2026
V souladu s publikační strategií Filosofického časopisu vyhlašuji konkurz na mimořádná čísla a monotematické bloky.
Mimořádná čísla
Konkurz se vztahuje na dvě až tři mimořádná čísla, která by v ročníku 2026 měla vyjít zároveň se čtyřmi sešity pravidelné řady. Jedná se o publikační výstupy, jež finančně nezajišťuje Filosofický časopis, přičemž garanty jsou hostující editoři. Počet příspěvků ani jejich rozsah není v mimořádných číslech omezen, všechny v nich publikované texty však musí projít standardním recenzním řízením Filosofického časopisu. Mimořádná čísla jsou otevřena i mezioborovým tématům a mohou být publikována jak v cizím, především anglickém, jazyce, tak v češtině.
Monotematické bloky
Monotematický blok, který je publikován v některém z čísel pravidelné řady vždy v českém jazyce, tvoří minimálně tři hlavní studie, maximálně pak pět recenzovaných formátů, jež musí uspět v standardním recenzním řízení. Více informací naleznete na webové stránce Filosofického časopisu.
Zájemci o publikaci mimořádných čísel či monotematických bloků v roce 2026 mohou své návrhy přihlašovat v redakci Filosofického časopisu nejpozději do konce září. Návrhy musí obsahovat kompletní seznam autorů a předběžné názvy příspěvků včetně jejich krátkých anotací a předpokládaného rozsahu. Editoři návrhů, které hlasováním vyberou členové redakčního kruhu, budou své projekty obhajovat na jarním, resp. podzimním zasedání redakční rady Filosofického časopisu,
Mají-li úspěšné návrhy včas projít standardním recenzním procesem, na jehož základě mohou být v daném termínu publikovány, je třeba kompletně připravené verze rukopisů zaslat do redakce Filosofického časopisu nejpozději do poloviny dubna 2026.
Těšíme se na vaše projekty a návrhy.
Milan Znoj
šéfredaktor Filosofického časopisu
Výsledky konkurzu vyhlášeného na rok 2025
Vážení a milí, čtenářky a čtenáři,
rád bych vás tímto informoval o výsledcích konkurzu vyhlášeného na návrhy mimořádných čísel a monotematických bloků Filosofického časopisu v ročníku 2025.
Na základě tajného hlasování Redakční rady Filosofického časopisu uspěly tyto návrhy na:
Mimořádná čísla
Metaphors of Knowledge: Exploring Cognitive Transformations in Early Modernity
Hostující editoři: P. Pavlas, L. Storchová, L. Řezníková
Jazyk: angličtina
a
Falling Up: Philosophizing Hellscapes on Earth
Hostující editoři: M. Švantner, O. Váša
Jazyk: angličtina
Monotematické bloky
Vratislav Effenberger (1923-1986)
Hostující editor: Š. W. Svěrák
Jazyk: čeština
a
Hans Albert
Hostující editorka: J. Paitlová
Jazyk: čeština
Budou-li splněny oficiálně zveřejněné podmínky konkurzu (viz 1. číslo FČ 2025), budou v rámci mimořádných čísel a monotematických bloků publikovány ty příspěvky z návrhů, které úspěšně projdou standardním recenzním řízením Filosofického časopisu.
Jménem celé redakční rady přeji všem autorkám a autorům hodně tvůrčí inspirace!
Milan Znoj
šéfredaktor Filosofického časopisu